BHP, przepisy bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy
lupa
Uwaga: Do 31 maja br. rolnik-przedsiębiorca informuje KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r. Uwaga: Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne Uwaga: Do 31 maja 2024 r. - czas na zasilenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
A A A

Profilaktyczna ochrona zdrowia i szkolenia pracowników - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 84 (1334) z dnia 20.10.2016

Badania lekarskie kierowców zawodowych i niezawodowych

Jesteśmy firmą transportową i zatrudniamy kierowców samochodów o dmc powyżej 3,5 tony jak i mniejszych. Czy w przypadku tej pierwszej grupy wystarczą posiadane przez nich badania kierowców zawodowych? Czy druga grupa kierowców musi przeprowadzić badania widzenia zmierzchowego i psychotesty?

Pierwsza grupa pracowników - kierowców, z racji tonażu samochodów jakie prowadzą, podlega ustawie o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.). Obejmuje ona swoim zakresem m.in. kierowców wykonujących przewóz drogowy pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Ustawa przewiduje dla nich (oraz dla pozostałych grup kierowców wykonujących przewóz drogowy) osobny tryb wykonywania badań profilaktycznych. Na jej podstawie wykonywane są również badania psychologiczne. W takim przypadku, tj. gdy kierowca zawodowy posiada ważne badania okresowe i psychologiczne wykonane w oparciu o ustawę o transporcie drogowym, pracodawca nie ma obowiązku kierowania go na badania profilaktyczne przewidziane w Kodeksie pracy. Badania przewidziane w ustawie o transporcie drogowym obejmują swoim zakresem badania przeprowadzane na podstawie art. 229 K.p. Jeżeli więc kierowcy prowadzący pojazdy powyżej 3,5 tony mają ważne badania wydane na podstawie ustawy o transporcie drogowym, to nie muszą być kierowani na badania profilaktyczne, m.in. okresowe, o których mowa w art. 229 K.p.

Inaczej kształtuje się sytuacja drugiej grupy kierowców, którzy nie podlegają ustawie o transporcie drogowym. W ich przypadku nie stosuje się przepisów tej ustawy (patrz art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy), w związku z czym w zakresie przeprowadzania badań profilaktycznych podlegają oni Kodeksowi pracy. Przy czym pracodawca w skierowaniu na badania takich kierowców powinien bezwzględnie wskazać fakt prowadzenia przez nich pojazdu, precyzując tę informację (np. co do tonażu samochodu, tego czy jego prowadzenie jest stałym czy sporadycznym obowiązkiem, czy kierowca kogoś lub coś przewozi).

W oparciu o tak wystawione skierowanie lekarz ustala zakres i częstotliwość badań, korzystając ze wskazówek metodycznych w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. Wprawdzie nie przewidują one odrębnych wytycznych dotyczących pracowników kierujących pojazdami, ale przeprowadzenie dodatkowych badań rekomendowane jest przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi (patrz stanowisko w ramce).

Dodatkowe badania dla korzystających z samochodu w celach służbowych

"(...) Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pracowników i innych uczestników ruchu drogowego dodatkowo zaleca się poszerzenie badań o ocenę widzenia zmierzchowego i wrażliwość na olśnienie oraz standardowe przeprowadzanie oceny narządu wzroku przez lekarza okulistę w badaniach okresowych. Badanie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia powinno być wykonywane co 4-6 lat, a po 60 roku życia - co 2-3 lata (...). Biorąc pod uwagę powyższe standardowy zakres badań lekarskich osób, które nie są zatrudnione na stanowisku kierowcy, a w ramach obowiązków zawodowych kierują pojazdami silnikowymi powinien obejmować:

badania wstępne:

  • badania lekarskie - ogólnolekarskie, okulistyczne, neurologiczne;
     
  • badania pomocnicze - testy sprawności psychoruchowej, badanie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia, oznaczenie poziomu glukozy; (...)".

Wytyczne dla lekarzy opracowane przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi; dostępne na stronie Instytutu www.imp.lodz.pl

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.