BHP, przepisy bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy
lupa
Uwaga: Do 31 maja br. rolnik-przedsiębiorca informuje KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r. Uwaga: Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne Uwaga: Do 31 maja 2024 r. - czas na zasilenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
A A A

Profilaktyczna ochrona zdrowia i szkolenia pracowników - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 84 (1334) z dnia 20.10.2016

Badania kontrolne przy przerywanych okresach choroby

We wrześniu br. pracownik przez kilka dni przebywał na zwolnieniu lekarskim. Następnie przez około tydzień był w pracy, a obecnie korzysta ze zwolnienia lekarskiego trwającego 24 dni. Łącznie okresy nieobecności z powodu choroby trwają ponad 30 dni, przy czym ostatnie zwolnienie nie obejmuje takiego okresu. Czy po powrocie do pracy należy skierować pracownika na badania kontrolne?

Pracownik podlega badaniom kontrolnym w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, trwającej dłużej niż 30 dni (art. 229 § 2 K.p.). Mają one na celu ustalenie zdolności do wykonywania przez pracownika pracy na dotychczasowym stanowisku.

Pracownika należy skierować na badania kontrolne wtedy, gdy łączny okres chorobowej niezdolności do pracy trwa dłużej niż 30 dni, czyli wynosi co najmniej 31 dni. Okres tej niezdolności powinien trwać nieprzerwanie. Jeżeli pracownik dostarcza kolejne zwolnienia lekarskie, to po powrocie do pracy należy skierować go na badania kontrolne tylko wtedy, gdy łącznie okresy zwolnienia obejmują co najmniej 31 dni i następują bezpośrednio po sobie.

Przepisy dotyczące kierowania pracownika na kontrolne badania profilaktyczne nie przewidują sumowania okresów chorobowej niezdolności do pracy przypadających po przerwach, w których pracownik np. wykonywał pracę. Każda przerwa w chorobie powoduje, że okres 31 dni obligujący do wykonania badań kontrolnych liczy się od początku. Nie ma przy tym znaczenia, czy okresy niezdolności do pracy dotyczą tej samej, czy innej choroby.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu kilku dni chorobowej niezdolności pracownika do pracy przypadające we wrześniu br. nie wlicza się do 31-dniowego nieprzerwanego okresu choroby. Po tym okresie choroby nastąpiła bowiem przerwa, w czasie której pracownik normalnie świadczył pracę. Aktualny okres choroby pracownika nie obejmuje 30 dni, więc skierowanie go na badania kontrolne nie jest potrzebne. Obowiązek wykonania takich badań wystąpi dopiero w sytuacji gdy po zakończeniu bieżącego zwolnienia lekarskiego pracownik rozpocznie następny okres nieobecności z powodu choroby, przypadający bezpośrednio po zakończeniu poprzedniego. Nawet jeden dzień przerwy między zwolnieniami spowoduje rozpoczęcie na nowo biegu co najmniej 31-dniowego okresu choroby, zobowiązującego do wykonania badań kontrolnych.

Trzeba przy tym pamiętać, że skierowanie na badania może być wystawione dopiero po powrocie pracownika do pracy. Niedopuszczalne jest kierowanie na badania nadal chorego pracownika, z uwagi na to, że upłynął już 30. dzień jego nieprzerwanej nieobecności w pracy z powodu choroby.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.