BHP, przepisy bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy
lupa
2 października 2017 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US zeznań PIT-CFC oraz CIT-CFC za 2016 r.
Zamknij
A A A

Profilaktyczna ochrona zdrowia i szkolenia pracowników - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 84 (1334) z dnia 20.10.2016

Wybór placówki medycyny pracy zgodnie z umową

Podpisaliśmy umowę z ośrodkiem medycyny pracy na przeprowadzanie badań lekarskich pracowników. Pracownik, który wykonywał okresowe badanie profilaktyczne dostarczył jednak orzeczenie lekarskie wystawione przez lekarza medycyny pracy z praktyki prywatnej. Czy takie orzeczenie lekarskie jest ważne?

Nie. Pracodawca nie powinien uwzględniać orzeczeń lekarskich wydanych przez lekarza z placówki medycyny pracy innej niż ta, z którą ma podpisaną umowę.

Zarówno badania profilaktyczne, jak i inne świadczenia zdrowotne zapewniane przez pracodawcę, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1184), powinny być wykonywane na podstawie pisemnej umowy zawartej przez pracodawcę z placówką medycyny pracy. Umowa ta, podpisana na okres nie krótszy niż rok, powinna określać m.in.:

  • strony umowy oraz osoby objęte świadczeniami z tytułu umowy,
     
  • zakres opieki zdrowotnej, który w odniesieniu do pracowników powinien obejmować co najmniej te rodzaje świadczeń, które pracodawca jest zobowiązany zapewnić na podstawie Kodeksu pracy, wymienionej ustawy i przepisów wydanych na ich podstawie,
     
  • warunki i sposób udzielania świadczeń zdrowotnych, m.in. organizację udzielania świadczeń, tryb przekazywania zaświadczeń lekarskich o zdolności do pracy bądź nauki oraz sposób podania tych informacji zainteresowanym,
     
  • obowiązki stron dotyczące m.in. przekazywania informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych wraz z aktualnymi wynikami badań i pomiarów tych czynników czy zapewnienia możliwości przeglądu stanowisk pracy w celu dokonania oceny warunków pracy.

Obowiązek zawarcia umowy ma na celu zapewnienie sprawowania stałej opieki profilaktycznej nad pracownikami danego pracodawcy, bowiem lekarze stale obsługujący danego pracodawcę znają, a przynajmniej powinni znać specyfikę danego zakładu.

Mając to na uwadze, a także przedstawione wcześniej regulacje, pracodawca nie powinien akceptować przedstawionych przez pracowników orzeczeń wydanych przez lekarzy innych placówek niż ta, z którą ma podpisaną umowę. Pracodawca powinien odesłać pracownika do lekarza medycyny pracy, który sprawuje profilaktyczną opiekę nad pracownikami w ramach umowy zawartej z daną placówką medycyny pracy. Pracownik w takiej sytuacji powinien ponieść koszty badań, które wykonał bez zgody pracodawcy.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60