BHP, przepisy bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (557) z dnia 1.06.2022

Obowiązki pracodawcy w razie wypadku przy pracy

Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w sytuacji zgłoszenia przez pracownika wypadku przy pracy? Czy po powołaniu zespołu powypadkowego ten zespół jest odpowiedzialny za wszystkie czynności związane z postępowaniem powypadkowym? W jakim zakresie pracodawca jest zwolniony z procedury, jeżeli nie jest członkiem zespołu powypadkowego?

W razie wypadku przy pracy pracodawca jest obowiązany podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom (art. 234 K.p.). Przy czym obowiązki pracodawcy w związku z zaistnieniem wypadku mogą różnić się, w zależności od charakteru zdarzenia.

Wypadek przy pracy jest zdarzeniem nagłym, wywołanym przyczyną zewnętrzną, powodującym uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

W celu ustalenia czy zdarzenie miało charakter wypadku przy pracy, czy też był to wypadek nieposiadający takiego przymiotu, muszą zaistnieć wszystkie wspomniane przesłanki jednocześnie. Bada to powołany przez zatrudniającego zespół powypadkowy. Jednakże fakt powołania takiego zespołu nie zwalnia pracodawcy z obowiązku zabezpieczenia miejsca wypadku w sposób wykluczający:

  • dopuszczenie do miejsca wypadku osób niepowołanych,
  • uruchamianie bez koniecznej potrzeby maszyn i innych urządzeń technicznych, które w związku z wypadkiem zostały wstrzymane,
  • dokonywanie zmiany położenia maszyn i innych urządzeń technicznych, jak również zmiany położenia innych przedmiotów, które spowodowały wypadek lub pozwalają odtworzyć jego okoliczności (§ 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, Dz. U. nr 105, poz. 870, dalej rozporządzenia).

Uruchomienie maszyn i innych urządzeń technicznych lub dokonanie zmian w miejscu wypadku może nastąpić dopiero po wyrażeniu na to zgody przez pracodawcę, który powinien to zrobić w uzgodnieniu ze społecznym inspektorem pracy i co do zasady dopiero po dokonaniu oględzin miejsca wypadku oraz po sporządzeniu, jeśli zachodzi potrzeba, szkicu lub fotografii miejsca wypadku. Jednakże w sytuacji zaistnienia wypadku śmiertelnego, ciężkiego lub zbiorowego, zgodę tę pracodawca może wydać dopiero po uzgodnieniu z właściwym inspektorem pracy i prokuratorem (§ 3 ust. 2-3 rozporządzenia). Dokonywanie zmian w miejscu wypadku bez zachowania przytoczonej procedury jest dopuszczalne tylko pod warunkiem, że zaistnieje konieczność ratowania osób lub mienia albo zapobieżenia grożącemu niebezpieczeństwu.

Z przepisów Kodeksu pracy wynika obowiązek niezwłocznego zawiadomienia właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki (art. 234 § 2 K.p.).

Nie zawsze pracodawca będzie wiedział, czy pozwolenie na uruchomienie maszyn i innych urządzeń powinien wydać po konsultacji z właściwym inspektorem pracy i prokuratorem albo, czy powinien zawiadomić te służby. Przyczyny tego są dwie. Pierwsza wynika z samej definicji wypadku śmiertelnego, zgodnie z którą zdarzenie ma taki charakter, gdy śmierć nastąpi w okresie 6 miesięcy od dnia zdarzenia. Drugą jest brak specjalistycznej wiedzy medycznej, co nie zawsze pozwoli zatrudniającemu ocenić ciężkość szkód, jakie doznał pracownik. Przy czym osąd ten nie jest niemożliwy, ponieważ z przepisów wynika, że wypadek ciężki to taki, w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała, takie jak: utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczej lub inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia, naruszające podstawowe funkcje organizmu, a także choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, całkowita lub częściowa niezdolność do pracy w zawodzie albo trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała. Najmniej problemów powinno powodować ustalenie, że doszło do wypadku zbiorowego. Jeżeli w zdarzeniu zostały pokrzywdzone co najmniej dwie osoby, to bez wątpienia mamy do czynienia z wypadkiem o takim charakterze.

Pracodawca poza zabezpieczeniem miejsca wypadku oraz powołaniem zespołu powypadkowego sam też bierze udział w postępowaniu, nawet jeżeli nie jest członkiem zespołu badającego zaistnienie przesłanek wypadku. Do jego powinności należy zatwierdzenie protokołu powypadkowego w ciągu 5 dni od dnia jego sporządzenia albo jego zwrot zespołowi powypadkowemu, w celu wyjaśnienia i uzupełnienia, jeżeli do treści protokołu powypadkowego zostały zgłoszone zastrzeżenia przez poszkodowanego lub członków rodziny zmarłego wskutek wypadku pracownika albo protokół powypadkowy nie odpowiada warunkom określonym w rozporządzeniu (§ 13 rozporządzenia). To zatrudniający ma obowiązek niezwłocznego doręczenia poszkodowanemu pracownikowi, a w razie wypadku śmiertelnego - członkom rodziny zmarłego pracownika, zatwierdzonego protokołu powypadkowego. A ponadto, gdy dokument ten dotyczy wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych - właściwemu inspektorowi pracy (§ 14 rozporządzenia).

Do innych obowiązków zatrudniającego należą: prowadzenie rejestru wypadków przy pracy (art. 234 § 3 K.p.), przechowywanie protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową przez 10 lat (art. 234 § 31 K.p.), sporządzenie dokumentacji do Głównego Urzędu Statystycznego (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy, Dz. U. nr 14, poz. 80 z późn. zm.).

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 

Terminarz

listopad 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.