Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (488) z dnia 10.07.2019
Odpowiedzialność za bhp pracowników zewnętrznych
Na terenie zakładu określone czynności wykonują pracownicy innych firm np. czyszczenie klimatyzacji, co wiąże się z koniecznością pracy na dachu. Kto jest odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo, a w szczególności, który z pracodawców odpowiada w razie wypadku przy pracy z ich udziałem?
Co do zasady to pracodawca zakładu pracy, na terenie którego jest wykonywana praca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest on zobowiązany chronić zdrowie i życie oraz zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów i zasad bezpieczeństwa nie tylko w stosunku do swoich pracowników, ale także pracowników firm zewnętrznych. W konsekwencji ciąży na nim także powinność informowania pracodawcy, którego pracownicy okazjonalnie przebywają na terenie jego zakładu pracy o:
- zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach, w tym o zasadach postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników,
- działaniach ochronnych i zapobiegawczych podjętych w celu wyeliminowania lub ograniczenia zagrożeń, o których mowa wyżej,
- pracownikach wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.
Spoczywające na pracodawcy obowiązki (pracodawcy zamawiającym usługi) nie zwalniają z odpowiedzialności za bezpieczeństwo pracodawcy zatrudniającego pracowników oddelegowanych do wykonania zadań na terenie innego przedsiębiorstwa (pracowników wykonawcy). Powinien on dostarczyć im środki stosowne do wykonywanej przez nich pracy, tj. wyposażyć ich we właściwą odzież i obuwie, odpowiednie narzędzia oraz zgodne z wymogami środki ochrony indywidualnej oraz zbiorowej. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki wykonywanych przez niego usług, na których nie musi znać się pracodawca zlecający. Stąd przepisy Kodeksu pracy, dla zapewnienia pracownikom jak najpełniejszego bezpieczeństwa wymagają od obydwu stron współpracy, a to oznacza, że zarówno pracodawca, który wynajmuje firmę zewnętrzną, jak i przedsiębiorca, który wprowadza swoich pracowników na teren innego zakładu, muszą ze sobą współdziałać. Przepis art. 208 K.p. stanowi, iż ich obowiązkiem jest: wyznaczyć koordynatora sprawującego nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy wszystkich pracowników zatrudnionych w tym samym miejscu; ustalić zasady współdziałania uwzględniające sposoby postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń dla zdrowia lub życia pracowników; informować siebie nawzajem oraz pracowników lub ich przedstawicieli o działaniach w zakresie zapobiegania zagrożeniom zawodowym występującym podczas wykonywanych przez nich prac.
Wyznaczenie koordynatora nie zwalnia pracodawców z obowiązku zapewnienia bhp zatrudnionym pracownikom. Zasady współpracy najlepiej zamieścić w porozumieniu, w którym oprócz zakresu odpowiedzialności każdego pracodawcy uregulowana zostanie także kwestia związana z przeprowadzeniem postępowania powypadkowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|