BHP, przepisy bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy
lupa
Uwaga: Do 30 września - przekazanie drugiej raty odpisów i zwiększeń na rachunek bankowy ZFŚS Uwaga: Do 30 września - obowiązek udzielenia urlopu zaległego Uwaga: Do 7 października br. - czas na zastąpienie telepracy pracą tradycyjną lub zdalną
A A A

Gazeta Podatkowa nr 51 (1508) z dnia 25.06.2018

Gdy pracownik uległ wypadkowi na firmowym parkingu

Pracownik zatrudniony w mojej firmie uległ wypadkowi na parkingu stanowiącym integralną część zakładu pracy. O okolicznościach tego zdarzenia poinformował mnie niezwłocznie, domagając się uznania zdarzenia za wypadek przy pracy. Pracownik ten świadczy pracę w jednym z pomieszczeń budynku. W dniu zdarzenia zakończył już pracę i uległ wypadkowi po opuszczeniu wyznaczonego miejsca pracy udając się po rower, którym dojeżdża do pracy. Czy zdarzenie, któremu uległ pracownik, można uznać za wypadek przy pracy, co uprawni go do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, czy też uległ on wypadkowi w drodze z pracy?

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą m.in. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika:

  • zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
     
  • czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia.

Tak stanowi art. 3 ust. 1 pkt 1-2 ustawy wypadkowej.

Ustalanie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, jakiemu uległ ubezpieczony będący pracownikiem, następuje według zasad określonych przepisami Kodeksu pracy.

Mimo iż definicja wypadku przy pracy wydaje się prosta, to ocena prawna zaistniałego zdarzenia nie jest łatwa. Niejednokrotnie sprawy związane z ustaleniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego były przedmiotem postępowań przed sądami powszechnymi oraz Sądem Najwyższym. W orzecznictwie utrwalony jest pogląd, że dla ustalenia związku zdarzenia z pracą wystarczające jest, aby zdarzenie pozostawało z pracą w związku czasowym, miejscowym i funkcjonalnym.

W sytuacji opisanej przez Czytelnika znaczenie będzie miało wytyczenie granicy między pracą a drogą do lub z pracy. Dla rozstrzygnięcia, czy zdarzenie jest wypadkiem przy pracy, czy w drodze do lub z pracy, znaczenie ma to, że pracownik znajduje się już albo jeszcze na terenie zakładu pracy. Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest bowiem odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy, a nie tylko w miejscu wykonywania przez pracownika czynności wynikających z zakresu jego obowiązków.

Wydaje się więc, że z uwagi na sam fakt zaistnienia zdarzenia na parkingu zakładu pracy nie można odmówić uznania go za wypadek przy pracy. Jeśli jednak Czytelnik ma wątpliwości, może, na zasadach wynikających z ustawy zasiłkowej, zwrócić się o rozstrzygnięcie do organu rentowego.

Zatrudniony, który uległ wypadkowi na terenie zakładu jeszcze przed faktycznym rozpoczęciem pracy, także ma prawo do jednorazowego odszkodowania.

Z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2013 r., sygn. akt III UZP 6/12

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 

Terminarz

wrzesień 2023
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.