BHP, przepisy bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy
lupa
Uwaga: Do 31 maja br. rolnik-przedsiębiorca informuje KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r. Uwaga: Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne Uwaga: Do 31 maja 2024 r. - czas na zasilenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (448) z dnia 10.11.2017

Powiadomienie pracodawcy o wypadku przy pracy

1) Pracodawca analizując zapisy monitoringu, zauważył, że w firmie dwa miesiące temu miało miejsce zdarzenie noszące znamiona wypadku przy pracy, o czym nie został poinformowany przez uczestnika wypadku oraz świadków. Czy w tej sytuacji, uwzględniając upływ czasu i problemy dowodowe w zakresie oceny ewentualnych obrażeń pracownika może odstąpić od wyjaśniania okoliczności i przyczyn zdarzenia?

W okolicznościach wskazanych w pytaniu przeprowadzenie postępowania powypadkowego będzie jak najbardziej zasadne i niezbędne - zarówno w kontekście ustalenia okoliczności i przyczyn zdarzenia, jak i podjęcia właściwych działań profilaktycznych.

Każdy rodzaj pracy wiąże się z większym lub mniejszym ryzykiem wystąpienia wypadku przy pracy. Mimo podejmowania przez pracodawców właściwych działań profilaktycznych nie ma w praktyce możliwości całkowitego wyeliminowania ryzyka wypadkowego. Obowiązkiem pracownika, który uległ wypadkowi jest zawiadomienie o tym fakcie bezpośredniego przełożonego, co jednoznacznie wynika z przepisu § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. nr 105, poz. 870).

Ważne: Przepisy rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy wskazują, że zawiadomienie nie jest uprawnieniem pracownika, a jego obowiązkiem prawnym.

Zawiadomienie o zdarzeniu może pochodzić nie tylko od osoby bezpośrednio poszkodowanej. Jeżeli jej stan uniemożliwia poinformowanie pracodawcy w sposób bezpośredni, obowiązek informacyjny przechodzi na świadków zdarzenia. W praktyce nie można jednak wykluczyć przypadku kiedy to nikt z zatrudnionych o zdarzeniu nie poinformuje - szczególnie, gdy uraz pracownika jest niewielki i praca może mimo wypadku być kontynuowana.

Zwracamy uwagę! W sytuacji gdy informacja o wypadku do pracodawcy nie dotrze, jest on zwolniony od podejmowania jakichkolwiek kroków zmierzających do ustalenia okoliczności i przyczyn zdarzenia.

Wobec tego, iż coraz powszechniejszym jest stosowanie przez pracodawców monitoringu wizyjnego przy użyciu kamer, podyktowane względami bezpieczeństwa, zapisy monitoringu mogą stanowić dla pracodawcy źródło informacji o zdarzeniach, mających cechy wypadku przy pracy, które jednak nie zostało zgłoszone zarówno przez poszkodowanego, jak i współpracowników. Jeżeli pracodawca z innych źródeł dowiedział się o zdarzeniu, to pomimo braku formalnego zgłoszenia, powinien podjąć działania zmierzające do ustalenia okoliczności i przyczyn jego wystąpienia. Nie można bowiem uznać, że do zdarzenia mogącego być wypadkiem przy pracy nie doszło, gdy pracodawca wszedł w posiadanie informacji o incydencie analizując zapisy monitoringu zakładowego. Odstępstwo od dokonania ustaleń w powyższym zakresie oznaczałoby zaakceptowanie potencjalnych zagrożeń, w tym być może nieprawidłowej organizacji procesu pracy, co w przyszłości mogłoby ponownie być źródłem wypadku. Fakt, iż od zdarzenia upłynął dłuższy przedział czasu i ocena skutków wypadku w kontekście ewentualnego urazu, przeprowadzona nawet z udziałem biegłych lekarzy, może być problematyczna, nie zwalnia pracodawcy od podjęcia właściwych działań powypadkowych.


2) Czy pracodawca może zastosować względem pracownika uczestniczącego bezpośrednio w zdarzeniu oraz świadków środki dyscyplinujące w związku z niezawiadomieniem o wypadku?

Przepis rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy nie wskazuje na możliwość wyciągnięcia konsekwencji wobec poszkodowanego, jak również innych osób, które nie dokonały zawiadomienia o wypadku. Należy jednak zauważyć, że zaniechanie obowiązku zgłoszenia zdarzenia może być kwalifikowane w kategoriach naruszenia przepisów bhp, w tym przyjętej w zakładzie organizacji pracy. Warto również zwrócić uwagę, że zarówno przepisy ww. rozporządzenia, jak i Kodeksu pracy regulujące problematykę wypadków przy pracy nie wskazują na obowiązek zgłaszania zdarzenia przez świadków niebędących osobami poszkodowanymi. Obowiązek taki wynika jednak bezpośrednio z art. 211 pkt 6 K.p. Tym samym zarówno na pracownika poszkodowanego, jak i świadków wypadku można nałożyć karę porządkową.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.