BHP, przepisy bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 17 (347) z dnia 1.09.2013

Czas trwania szkoleń wstępnych z zakresu bhp

Czy przepisy regulują minimalną długość trwania szkoleń wstępnych (instruktaż ogólny i stanowiskowy) z zakresu bhp? W jaki sposób należy ją określić na potrzeby pracowników administracyjno-biurowych i robotniczych oraz dla instruktora przedszkolnego?

Na każdym pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia pracownikom przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem ich do wykonywania pracy oraz prowadzenia okresowych szkoleń w tym zakresie (art. 2373 § 2 K.p.). Rozwinięciem i uszczegółowieniem tej regulacji jest wydane w oparciu o art. 2375 K.p. rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm.), dalej rozporządzenie.

Szkolenie wstępne powinno być prowadzone w formie instruktażu, przez który rozumie się formę szkolenia o czasie trwania nie krótszym niż 2 godziny lekcyjne, umożliwiającą uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności dotyczących wykonywania pracy i zachowania się w zakładzie pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bhp. Tak wynika z § 8 w związku z § 1a pkt 1 rozporządzenia.

Szkolenie wstępne dzieli się na część ogólną - zwaną instruktażem ogólnym oraz część przeprowadzaną na stanowisku pracy - zwaną instruktażem stanowiskowym.

Każda z tych części ma inny cel i realizuje odrębne zadania, które ustawodawca szczegółowo wymienił w § 9 rozporządzenia.

Uczestnictwo w instruktażu ogólnym jest obowiązkowe dla nowo zatrudnionych pracowników, studentów odbywających u pracodawcy praktykę oraz uczniów szkół zawodowych, zatrudnionych w celu praktycznej nauki zawodu. Instruktaż stanowiskowy jest wymagany wobec pracowników zatrudnionych lub przenoszonych na stanowiska robotnicze lub na stanowiska, na których praca jest wykonywana w narażeniu na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych oraz wobec uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu, a także studenta-praktykanta (§ 11 ust. 1 rozporządzenia). Czas trwania instruktażu stanowiskowego powinien być uzależniony od stażu pracy pracownika, rodzaju wykonywanych zadań oraz zagrożeń występujących na stanowisku, na którym ma on być zatrudniony (§ 11 ust. 4 rozporządzenia).


Minimalny czas trwania szkoleń

Wskazówek dotyczących minimalnego czasu trwania szkoleń wstępnych z dziedziny bhp należy szukać w załączniku nr 1 do rozporządzenia, zawierającym ramowe programy tych szkoleń. W oparciu o nie pracodawca lub jednostka prowadząca działalność szkoleniową z dziedziny bhp, tworzy bowiem programy poszczególnych rodzajów szkoleń dla określonych grup stanowisk (§ 5 pkt 1 rozporządzenia). W przypadku instruktażu ogólnego ramowy program przewiduje dla wszystkich pracowników minimalny czas trwania na poziomie 3 godzin lekcyjnych (po 45 min.), podzielonych na 11 tematów.

Długość instruktażu stanowiskowego natomiast jest uzależniona od rodzaju wykonywanej pracy i wynosi od 2 do 8 godzin lekcyjnych. Krótsze instruktaże stanowiskowe znajdą zastosowanie w przypadku pracowników administracyjno-biurowych narażonych na działanie czynników uciążliwych, np. wykonujących pracę przy użyciu monitorów ekranowych przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Dłuższe instruktaże stanowiskowe będą w praktyce występować wobec pracowników wykonujących prace w narażeniu na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych, zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.

  Przykład  

Urząd gminy zatrudnia pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych (m.in. referent, inspektor), na stanowiskach robotniczych (m.in. sprzątaczka, palacz c.o.) oraz na stanowisku instruktora przedszkolnego (praca z małymi dziećmi). Nowo zatrudniani pracownicy podlegają szkoleniu z zakresu bhp, które obejmuje: szkolenie wstępne ogólne i szkolenie stanowiskowe. W przypadku stanowisk administracyjno-biurowych szkolenie wstępne powinno trwać minimum 5 godzin lekcyjnych, z czego minimum 3 godziny lekcyjne powinny być przeznaczone na instruktaż ogólny, a minimum 2 godziny na instruktaż stanowiskowy. Szkolenia wstępne pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych oraz instruktora przedszkolnego będą dłuższe, gdyż w ich przypadku instruktaż stanowiskowy musi trwać minimum 8 godzin lekcyjnych. W praktyce oznacza to, że ich szkolenie wstępne (instruktaż ogólny + stanowiskowy) będzie trwało minimum 11 godzin lekcyjnych. Zaliczenie instruktora przedszkolnego do grona pracowników zatrudnionych w warunkach uciążliwych jest przy tym uzasadnione znacznie wyższą odpowiedzialnością, niż w przypadku pracowników biurowych czy robotników, co naraża pracownika na dodatkowe obciążenie psychiczne. Jest on bowiem odpowiedzialny za małoletnich podopiecznych.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 

Terminarz

sierpień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.