BHP, przepisy bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (302) z dnia 10.10.2011

Kwalifikacje specjalisty bhp

1) Jakie wymagania kwalifikacyjne musi spełniać osoba, która zamierza prowadzić w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej szkolenia wstępne z zakresu bhp? Czy powinna ukończyć kurs pedagogiczny?

Przedsiębiorca planujący rozpoczęcie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu instruktażu ogólnego bhp powinien mieć wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo ukończone studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Osoba taka musi ponadto legitymować się co najmniej rocznym stażem pracy w komórce bhp oraz posiadać aktualne szkolenie bhp wymagane dla pracowników tej służby, w ramach którego był poruszony temat nowoczesnych metod kształcenia osób dorosłych w zakresie bhp. Przedsiębiorca spełniający opisane wymogi może podjąć i prowadzić działalność szkoleniową bez konieczności ukończenia dodatkowego kursu pedagogicznego.

Wymagania dydaktyczne stawiane wykładowcom prowadzącym szkolenia w dziedzinie bhp mogą być spełnione w ramach przedmiotu "Metodyka prowadzenia szkoleń", realizowanego na studiach podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Oznacza to, że wykładowca prowadzący zajęcia w zakresie bhp, posiadający ukończone studia z zakresu bhp oraz szkolenie dla pracowników służby bhp nie musi mieć wykształcenia i przygotowania dydaktycznego w rozumieniu ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Potwierdza to brzmienie § 1a ust. 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm.). Zgodnie z powołanym przepisem, przez przygotowanie dydaktyczne rozumie się ukończenie kształcenia lub szkolenia przygotowującego do prowadzenia procesu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w sposób zapewniający wysoką efektywność, z uwzględnieniem odpowiednich dla określonych grup uczestników szkolenia i rodzajów szkolenia, form organizacyjnych i metod szkolenia oraz środków dydaktycznych.

Nadmieniamy, że szkolenia wstępne z zakresu bhp w części dotyczącej instruktażu ogólnego prowadzi sam pracodawca albo jego służby. W myśl przepisu § 10 ust. 2 ww. rozporządzenia, instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bhp, osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, gdy wykonuje zadania służby bhp samodzielnie bądź pracownik wyznaczony przez pracodawcę spełniający wymogi określone w przepisie.

  Przykład  

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma ukończone studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Aby podjąć się przeprowadzenia szkoleń wstępnych bhp w ramach prowadzonej działalności nie musi ukończyć kursu pedagogicznego, musi jednak wykazać posiadanie rocznego stażu pracy w służbie bhp, gdyż w przeciwnym razie nie spełnia wymogów kwalifikacyjnych stanowiska specjalisty ds. bhp, lecz jedynie starszego inspektora i nie może podjąć zadań służby bhp w charakterze zewnętrznego specjalisty, który jest uprawniony do przeprowadzania instruktażu ogólnego. Osoba taka musi ponadto dysponować dokumentem potwierdzającym posiadanie ważnego szkolenia bhp dla pracowników takiej służby. Na równi z absolwentem studiów wyższych czy studiów podyplomowych z zakresu bhp zadania służby bhp w zakładzie, a w ramach tych zadań szkolenia wstępne mogą wykonywać osoby, które przez co najmniej 5 lat pracowały na stanowisku inspektora pracy.

W konsekwencji absolwent studiów podyplomowych z zakresu bhp nie może prowadzić szkoleń wstępnych bhp w ramach indywidualnej działalności gospodarczej bezpośrednio po zakończeniu nauki.

2) Czy osoba posiadająca wyższe wykształcenie kierunkowe lub studia podyplomowe w zakresie bhp może prowadzić w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej szkolenia okresowe z zakresu bhp?

Prowadzenie szkoleń okresowych bhp nie należy do zadań służby bhp, co z kolei powoduje, że od wykładowców prowadzących taką działalność nie można wymagać spełniania wymogów kwalifikacyjnych przewidzianych dla pracowników tej służby lub zewnętrznych specjalistów wykonujących jej zadania. Oderwanie szkoleń okresowych z zakresu bhp od działalności służby bhp potwierdza rozporządzenie z dnia 27 lipca 2004 r.

Zgodnie z § 5 pkt 3 tego aktu prawnego, wykładowcy i instruktorzy prowadzący szkolenia okresowe bhp powinni posiadać zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia. Wszystko to wskazuje jednoznacznie, że przedsiębiorca, który ukończył studia podyplomowe z zakresu bhp lub posiada wyższe wykształcenie z tego zakresu, może podjąć się prowadzenia szkoleń okresowych pracowników bezpośrednio po zakończeniu studiów, pod warunkiem, ukończenia szkolenia okresowego dla pracowników służby bhp. Działalność taka może być przy tym wykonywana zarówno z ramienia jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność szkoleniową w tej dziedzinie, jak i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 

Terminarz

sierpień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.