BHP, przepisy bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 4 (1254) z dnia 14.01.2016

Zatrudnienie po stażu a szkolenie bhp i badania wstępne

Zatrudniamy pracownika w ramach stażu na podstawie skierowania z urzędu pracy. Bezpośrednio po zakończeniu stażu zatrudnimy go na roczną umowę o pracę. Czy taki pracownik musi ponownie przejść badania wstępne i szkolenie z zakresu bhp? (pytanie nr 972466)

TAK. Co prawda z pytania nie wynika, czy zatrudniana osoba ma wykonywać pracę na takim samym stanowisku lub na stanowisku o takich samych warunkach pracy jak w czasie stażu, ale nawet te okoliczności nie wpłyną na konieczność przeprowadzenia badań wstępnych i szkolenia bhp.

Na mocy art. 229 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.) wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

  • osoby przyjmowane do pracy,
     
  • pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Ustawodawca zwolnił z obowiązku wykonania badań osoby:

  • przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą,
     
  • przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy; warunkiem jest przedstawienie pracodawcy aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie wystawionym przez poprzedniego pracodawcę, oraz stwierdzenie przez nowego pracodawcę, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy w jego zakładzie. Regulacji tej nie podlegają osoby przyjmowane do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

Natomiast kwestie przeszkolenia w zakresie bhp reguluje art. 2373 § 2 K.p. Stanowi on, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi szkolenie bhp przed dopuszczeniem go do pracy. Jedyne wyłączenie dotyczy sytuacji, w której pracownik podejmuje pracę na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z nim kolejnej umowy o pracę.

W przypadku poruszonym w pytaniu pracownik najprawdopodobniej podejmuje pracę na stanowisku, które zajmował w czasie stażu u danego pracodawcy (lub na stanowisku o takich samych warunkach pracy). Jest również zachowany warunek bezpośredniości zatrudnienia po stażu, co ma znaczenie w przypadku szkolenia z zakresu bhp. Ale nie jest spełniony wymóg, aby osoba, która nawiązuje kolejny stosunek pracy, była uprzednio zatrudniona również na podstawie stosunku pracy, czyli miała w poprzednim zatrudnieniu status pracownika, wynikający z Kodeksu pracy. Warunku tego nie spełnia osoba bezrobotna odbywająca staż u danego pracodawcy na podstawie skierowania z urzędu pracy. Nie łączy jej bowiem z pracodawcą organizującym staż stosunek pracy.

Zatrudnienie stażysty po odbyciu stażu u dotychczasowego pracodawcy wymaga więc wysłania go na wstępne badania lekarskie oraz przeszkolenie go przed dopuszczeniem do pracy w zakresie bhp. Nie miał on bowiem w czasie stażu statusu pracownika.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 

Terminarz

sierpień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.