BHP, przepisy bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy
lupa
A A A

Wypadek przy pracy. Jakie świadczenia dla ubezpieczonego? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 95 (927) z dnia 26.11.2012

Niezdolność do pracy spowodowana wcześniejszym wypadkiem przy pracy

Prowadzę niewielką firmę, w której zatrudniam trzech pracowników. Jeden z nich ponad dwa lata temu uległ wypadkowi przy pracy i z tego tytułu przebywał na zasiłku chorobowym i świadczeniu rehabilitacyjnym wypłacanym przez ZUS z ubezpieczenia wypadkowego. Co prawda ubezpieczony wrócił do pracy, jednak obecnie, po niecałych 6 miesiącach, przyniósł kolejne zwolnienie lekarskie z osobnym zaświadczeniem, że obecna niezdolność do pracy ma związek ze zdarzeniem sprzed dwóch lat. Czy w tej sytuacji nadal będzie mu przysługiwało świadczenie wypadkowe, czy też powinienem najpierw podjąć wypłatę wynagrodzenia chorobowego?

Ubezpieczony, którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową jest uprawniony do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego na zasadach określonych w art. 6-10 ustawy wypadkowej.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje zatem niezależnie od okresu podlegania temu ubezpieczeniu, od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, w wysokości 100% podstawy wymiaru świadczenia.

Dotyczy to zarówno nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak i kolejnej, powstałej po przerwie, wynikającej z późniejszych następstw zaistniałych w stanie zdrowia w związku z wcześniej stwierdzonym wypadkiem przy pracy. Przy czym związek ten powinien zostać stwierdzony przez lekarza odrębnym zaświadczeniem lekarskim, wystawionym na zwykłym druku.

Pracownik, o którym mowa w pytaniu, ponownie zachorował po niespełna półrocznej przerwie. Ponieważ przerwa ta przekracza 60 dni, pozwala na "otwarcie" nowego okresu zasiłkowego (art. 8-9 ustawy zasiłkowej). Natomiast załączone do zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA zaświadczenie wystawione przez lekarza na zwykłym druku, potwierdzające, iż jego obecna niezdolność do pracy związana jest z wypadkiem przy pracy sprzed ponad dwóch lat, uprawnia ubezpieczonego do korzystania ze 100% świadczenia z funduszu wypadkowego od pierwszego dnia tej choroby.


Za czas niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku przy pracy pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia chorobowego.


Czytelnik i w tym przypadku nie powinien więc wypłacać pracownikowi wynagrodzenia chorobowego. Ponieważ, jak wynika z treści pytania nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków, płatność świadczenia wypadkowego podejmie ZUS w oparciu o przesłane przez płatnika składek dokumenty, tj. zwolnienie lekarskie wraz z załączonym zaświadczeniem oraz zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.