BHP, przepisy bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 4 (867) z dnia 1.02.2015

Czy dodatkowe badanie przed upływem ważności badań okresowych można uznać za badanie profilaktyczne?

Pracownik zatrudniony przy monitorze ekranowym zwrócił się z prośbą o skierowanie na badanie, ponieważ stwierdził pogorszenie wzroku. Osoba ta - mimo, że posiada aktualne badanie okresowe - została przez nas skierowana do lekarza medycyny pracy. Czy takie dodatkowe badanie można potraktować jako badanie w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe?

Pracownikom użytkującym monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy pracodawca powinien zapewnić profilaktyczną opiekę zdrowotną - w zakresie i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Obowiązek ten wynika z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz. 973), a przepisem odrębnym, o którym tu mowa, jest m.in. ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1184).

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, sprawowanie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi polega m.in. na wykonywaniu badań wstępnych, okresowych i kontrolnych przewidzianych w Kodeksie pracy.

Zasady przeprowadzania badań profilaktycznych określone są w art. 229 Kodeksu pracy oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. nr 69, poz. 332 ze zm.).

Z przepisów tych wynika, że:

  • badaniami wstępnymi obejmowane są osoby przyjmowane do pracy lub, w pewnych przypadkach przenoszone na inne stanowiska,
     
  • badania okresowe wykonywane są cyklicznie, a okres ich ważności wyznacza lekarz medycyny pracy - w przypadku osób zatrudnionych przy monitorach ekranowych maksymalny okres, na jaki może być wydane orzeczenie, wynosi 4 lata,
     
  • badaniami kontrolnymi obejmowani są pracownicy, których niezdolność do pracy z powodu choroby trwała dłużej niż 30 dni.

Jednocześnie § 6 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 maja 1996 r. przewiduje możliwość przeprowadzenia badania lekarskiego poza ogólnie obowiązującymi terminami. Może to mieć miejsce w przypadku:

  • konieczności przeniesienia pracownika do innej pracy z uwagi na stwierdzenie szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na jego zdrowie (art. 55 § 1 K.p.),
     
  • stwierdzenia, że ze względu na stan ciąży kobieta nie powinna wykonywać dotychczasowej pracy (art. 179 § 1 pkt 2 K.p. - od 1 stycznia 2002 r. przepis ten uległ zmianie, m.in. z art. 179 § 1 K.p. usunięto pkt 1 i 2),
     
  • stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej (art. 230 § 1 K.p.) - zauważmy, że w wykazie chorób zawodowych stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367) znajdują się choroby układu wzrokowego spowodowane czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub biologicznymi,
     
  • stwierdzenia niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy lub u którego stwierdzono chorobę zawodową, ale nie zaliczono go do żadnej z grup inwalidów (art. 231 K.p.).

Z pytania wynika, że pracownik ma aktualne badanie okresowe, dlatego też, aby badanie dodatkowe mogło być uznane za przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, powinno spełniać któryś z przedstawionych wyżej warunków.

Oczywiście nie ma żadnych przeszkód, aby pracodawca - w ramach realizacji ogólnego obowiązku dbałości o zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy nałożonego przepisami K.p. - skierował pracownika na badanie przed upływem ważności badania okresowego. W razie wystąpienia jednej z omówionych przesłanek - ma nawet taki obowiązek.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 

Terminarz

sierpień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.