BHP, przepisy bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 26 (817) z dnia 10.09.2013

Badania profilaktyczne pracowników - zakres zwolnienia z VAT

Jesteśmy spółką medyczną zajmującą się badaniami profilaktycznymi dla pracowników. W ramach świadczonych usług wykonujemy również badania psychologiczne (m.in. dla kierowców, przedstawicieli handlowych, operatorów sprzętu ciężkiego, operatorów suwnic i wózków widłowych). Kiedy powinniśmy naliczać VAT od badań psychologicznych? Czy tylko od badań kierowców zawodowych, czy też od wszystkich badań psychologicznych?

Badania psychologiczne wykonywane w ramach zawodu psychologa, jeśli ich celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie bądź poprawa zdrowia, korzystają ze zwolnienia z VAT, bez względu na to, jakich podmiotów dotyczą.

Zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, zwolnieniu z podatku VAT podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

1) lekarza i lekarza dentysty,

2) pielęgniarki i położnej,

3) medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 w ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, oraz

4) psychologa.

Z treści cytowanego przepisu wynika, iż zwolnieniu z VAT podlegają wyłącznie takie usługi opieki medycznej, które spełniają przesłanki określone w ustawie, tj.:

  • służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia;
     
  • są świadczone w ramach wykonywania takich zawodów jak lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, psycholog, lub w ramach wykonywania zawodów medycznych, o których mowa w ustawie o działalności leczniczej.

W świetle powyższego należy uznać, iż czynności wykonywane w ramach zawodu psychologa, jeśli służą celom diagnostycznym lub terapeutycznym, określonym w ustawie o VAT, objęte będą zwolnieniem z opodatkowania VAT.

Oznacza to, iż decydujące znaczenie dla kwestii opodatkowania badań psychologicznych świadczonych przez Spółkę będzie miało ustalenie, czy badania te służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu bądź poprawie zdrowia, czy też nie. Tylko bowiem badania służące celom wskazanym w ustawie (niezależnie od tego, czy badania te dotyczą kierowców zawodowych, czy też innych podmiotów) mogą być wykazywane jako zwolnione z VAT. Natomiast od pozostałych badań psychologicznych (tj. niespełniających kryterium celu) Spółka powinna naliczyć VAT w wysokości stawki podstawowej, tj. 23%.

W praktyce określenie, kiedy badania psychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, a kiedy nie, budzi spore wątpliwości.

Do niedawna można było spotkać się z poglądem, iż badania psychologiczne wykonywane w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy np. na stanowisku kierowcy, czy też operatora sprzętu ciężkiego nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania VAT, gdyż ich głównym celem jest wydanie zaświadczenia służącego podmiotowi trzeciemu (pracodawcy) do podjęcia decyzji o dopuszczeniu pracownika do pracy, a nie profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie bądź poprawa zdrowia. Takie stanowisko zajęły między innymi WSA w Bydgoszczy w wyroku z 11 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Bd 151/12 czy WSA w Kielcach w wyroku z 26 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Ke 130/12 - orzeczenia prawomocne.

Przyjęcie powyższej interpretacji oznaczałoby, iż badania medyczne wykonywane w celu umożliwienia pracodawcy podjęcia decyzji o zatrudnieniu lub o zakresie obowiązków pracownika (badania wstępne) nie mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT. Natomiast, jeżeli badania wykonywane są regularnie na żądanie pracodawcy (badania okresowe), celem zapobiegania lub wykrywania potencjalnych chorób związanych z wykonywaniem danej pracy, czy też kontrolowania stanu zdrowia pracowników, to wtedy możliwe byłoby ich objęcie zwolnieniem z VAT.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż linia orzecznicza prezentowana przez sądy administracyjne w kwestii opodatkowania badań psychologicznych nie jest jednolita. Przykładem tego jest ostatni wyrok NSA z 23 lipca 2013 r. (sygn. akt I FSK 1350/12), w którym NSA zajął odmienne stanowisko od prezentowanego powyżej.

Sprawa dotyczyła lekarskiej specjalistycznej spółdzielni wykonującej różnego rodzaju badania medyczne, pomagające pracodawcy podjąć decyzję o zatrudnieniu pracownika na określonym stanowisku (w tym badania psychologiczne). Spółdzielnia zwróciła się do Ministra Finansów z pytaniem, czy wykonywane przez nią badania psychologiczne, stanowiące jeden z wielu elementów składających się na całokształt badań z medycyny pracy (tj. wykonywane razem z badaniami wzroku, słuchu, krwi itp.), korzystają z opodatkowania VAT. Odpowiedź Ministra Finansów była negatywna, w wyniku czego spór trafił na wokandę. Rozstrzygając sprawę w drugiej instancji, NSA potwierdził stanowisko Spółdzielni i orzekł, iż badania psychologiczne stanowiące część badań wstępnych, kontrolnych i okresowych wykonywanych przez medycynę pracy, powinny korzystać ze zwolnienia z VAT.

Uzasadnienie do wyroku NSA nie zostało jeszcze opublikowane, ale na podstawie tez zaprezentowanych w uzasadnieniu ustnym można mieć nadzieję, że organy podatkowe zaczną obecnie dopuszczać możliwość objęcia zwolnieniem z VAT również wstępnych badań psychologicznych, jeśli są one wykonywane w ramach medycyny pracy. W związku jednak z niejednolitym podejściem organów podatkowych i sądów administracyjnych do opodatkowania badań psychologicznych, dla bezpieczeństwa podatkowego warto rozważyć zwrócenie się o interpretację podatkową w tym zakresie.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 

Terminarz

sierpień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.