Gazeta Podatkowa nr 23 (2106) z dnia 18.03.2024
Badania lekarskie oraz odzież i obuwie robocze dla zleceniobiorców
W związku ze wzrostem zamówień planuję zatrudnić kilku zleceniobiorców na okres około pół roku. Czy będę musiał skierować ich na badania lekarskie oraz zapewnić im odzież i obuwie robocze?
Skierowanie zleceniobiorców na badania lekarskie oraz zapewnienie im odzieży i obuwia roboczego uzależnione będzie od decyzji zleceniodawcy. Przy jej podejmowaniu powinien on uwzględnić charakter i warunki prac, w jakich będą one świadczone.
W stosunku do zleceniobiorców nie mają wprost zastosowania przepisy Kodeksu pracy dotyczące obowiązku przeprowadzenia profilaktycznych badań lekarskich, czy też zapewnienia takim osobom odzieży i obuwia roboczego. Kwestii tych nie reguluje również Kodeks cywilny, w oparciu o który zawierane są umowy zlecenia.
Jak jednak stanowi art. 304 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465), pracodawca ma obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, o których mowa w art. 207 § 2 K.p., osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Dotyczy to także przedsiębiorców niebędących pracodawcami w rozumieniu prawa pracy.
W myśl przywołanego art. 207 § 2 K.p. pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników m.in. poprzez organizowanie pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz zapewnienie przestrzegania w firmie przepisów i zasad bhp.
W art. 3041 K.p. na osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wskazanym przez pracodawcę albo inny podmiot organizujący pracę nałożony został obowiązek realizacji zadań wymienionych w art. 211 K.p. w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę. Ten ostatni przepis nakłada na pracowników obowiązek m.in. znajomości zasad i przepisów bhp oraz uczestniczenia w szkoleniach z tego zakresu, używania odzieży i obuwia roboczego, a także poddawania się profilaktycznym badaniom lekarskim.
Tak więc od decyzji pracodawcy będącego w tym przypadku jednocześnie zleceniodawcą zależy, czy zleceniobiorcy zatrudnieni w firmie zostaną objęci profilaktycznymi badaniami lekarskim oraz czy zostanie im przyznana odzież i obuwie robocze. Stosowne zapisy powinny znaleźć się w umowie cywilnoprawnej. Przy podejmowaniu decyzji zleceniodawca powinien wziąć pod uwagę charakter oraz warunki pracy wykonywanej w ramach umów zleceń.
"Jeżeli rodzaj wykonywanej pracy, stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy lub przebiegiem procesów jest tak znaczny, że wskazane jest, aby nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne mające odpowiedni stan zdrowia i przeszkolone w zakresie bhp, to pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp (...)". Pismo GIP z dnia 8 sierpnia 2007 r. (GNP/426/4560-364/07/PE) |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|