BHP, przepisy bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 3 (2086) z dnia 8.01.2024

Zwrot kosztów badań niezleconych przez lekarza medycyny pracy

Pracownik został skierowany na badania okresowe do lekarza medycyny pracy, który nie ma podpisanych umów z lekarzami innych specjalizacji. Po przeprowadzeniu badania lekarz ten wystawił pracownikowi zaświadczenie, w którym dopuścił pracownika do pracy w okularach korekcyjnych. W ramach badań okresowych pracownik nie miał jednak badania wzroku i musi odrębnie pójść do okulisty, żeby ustalić parametry okularów. Czy pracodawca jest zobowiązany zwrócić koszty takiej wizyty lekarskiej?

NIE. Zakładam przy tym, że lekarz medycyny pracy, który wystawił zaświadczenie, nie skierował pracownika na badanie wzroku do lekarza okulisty w ramach badań okresowych i że pracownik wykonał/wykona badanie wzroku u okulisty nieposiadającego uprawnień z zakresu medycyny pracy. Przy tych założeniach - niezależnie od rozstrzygnięcia merytorycznego - należy podkreślić, że sytuacja przedstawiona w pytaniu nie powinna mieć miejsca. Pracownikowi należy bowiem zapewnić badanie wzroku w ramach odbywanych badań profilaktycznych.

Zgodnie z art. 229 § 4 K.p. pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Lekarz wydaje takie orzeczenie w odniesieniu do warunków pracy opisanych w skierowaniu na badanie - na podstawie wyników badań, których zakres powinien odpowiadać zakresowi badań określonych w odpowiednich przepisach wykonawczych (art. 229 § 63 K.p.). Chodzi tu o rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników... (Dz. U. z 2023 r. poz. 607).

załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia zawarte są wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. W pytaniu nie wskazano, na jakim stanowisku pracy jest zatrudniony pracownik. Zakładam, że chodzi tu o stanowisko uzasadniające stosowanie przez pracownika okularów korekcyjnych. Przy tym założeniu należy wskazać, że we wspomnianym załączniku do rozporządzenia jako jeden z czynników niebezpiecznych, szkodliwych lub uciążliwych wymieniono obsługę monitorów ekranowych. W przypadku pracy na takim stanowisku przewidziane jest - w ramach badań profilaktycznych - badanie narządu wzroku.

Trzeba podkreślić, że na to badanie pracownik powinien być skierowany do odpowiedniego specjalisty przez lekarza medycyny pracy, chyba że lekarz ten sam jest okulistą (§ 2 ust. 2 rozporządzenia). Ponadto badanie okulistyczne powinno być przeprowadzone przez takiego lekarza okulistę, który posiada uprawnienia do wykonywania badań medycyny pracy (§ 7 rozporządzenia). Jeżeli dane badanie nie zostało przeprowadzone w powyższych warunkach, pracodawca nie ma obowiązku jego sfinansowania.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 

Terminarz

marzec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.