Gazeta Podatkowa nr 56 (2035) z dnia 13.07.2023
Jak długo badania lekarskie odbyte po cofnięciu uprawnień za jazdę po alkoholu są ważne?
10 lat temu z powodu prowadzenia pojazdu w stanie pod wpływem alkoholu odebrano mi prawo jazdy na okres roku. Wykonałem wtedy obowiązkowe badania lekarskie, ale nie wystąpiłem o przywrócenie prawa jazdy. Obecnie zamierzam starać się o ponowne przyznanie mi tych uprawnień. Próbuję ustalić, czy wykonane 10 lat temu badania lekarskie zachowały ważność. Czy jednak powinienem wykonać je ponownie?
Wydaje się, że tak. Ustawa o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2023 r. poz. 622 ze zm.) w art. 98a i kolejnych, ale i w wersji obowiązującej w 2013 r. (Dz. U. 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.), w której regulował to art. 99 i kolejne, jak również przepisy wykonawcze do tej ustawy wydane na podstawie art. 105 ust. 5, nie określają terminu ważności takich badań.
W art. 75 tej ustawy wymienia się kilka przypadków, w których poddanie się badaniu lekarskiemu w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami jest obowiązkowe. W pkt 1 wskazuje się, że taki obowiązek ma każda osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnień do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub tramwajem. W pkt 4 natomiast, co pozostaje w związku z art. 98a ust. 1 pkt 1 ustawy, obowiązek ten nakłada się na kierującego motorowerem, pojazdem silnikowym lub tramwajem, jeżeli kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. W drugim przypadku, przeprowadzenie badań służy zweryfikowaniu zdolności danej osoby do kierowania pojazdami i możliwości przywrócenia tej osobie uprawnień po ich cofnięciu.
Zgodnie z art. 101 ust. 2 ustawy w wersji z 2013 r., osoba skierowana na badanie była obowiązana poddać się badaniu w terminie miesiąca oraz przedstawić staroście orzeczenie lekarskie w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o skierowaniu. Wedle aktualnie obowiązującego art. 101 ust. 2 ustawy, osoba obowiązana do odbycia rzeczonych badań ma obowiązek dostarczenia staroście odpowiedniego orzeczenia lekarskiego w terminie miesiąca od doręczenia jej informacji w tym przedmiocie.
Sama treść ustawy nie pozwala zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie Czytelnika. Jak wskazano, po upływie zakazu prowadzenia pojazdów nie wystąpił on o przywrócenie uprawnień, a obecnie zamierza ponownie starać się o ich przyznanie. W takiej sytuacji wykładnia systemowa i celowościowa rzeczonych przepisów skłaniają do wniosku, że w opisanym przypadku, zwłaszcza biorąc pod uwagę upływ czasu, badania te powinny zostać wykonane ponownie. Jak wskazał NSA w wyroku z dnia 23 lipca 2020 r., sygn. akt I OSK 3137/19: "Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego stanowi w przedmiotowym przypadku podstawowy kanon interpretacyjny".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|