BHP, przepisy bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy
lupa
Uwaga: Do 31 maja br. rolnik-przedsiębiorca informuje KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r. Uwaga: Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne Uwaga: Do 31 maja 2024 r. - czas na zasilenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
A A A

Gazeta Podatkowa nr 56 (2035) z dnia 13.07.2023

Jak długo badania lekarskie odbyte po cofnięciu uprawnień za jazdę po alkoholu są ważne?

10 lat temu z powodu prowadzenia pojazdu w stanie pod wpływem alkoholu odebrano mi prawo jazdy na okres roku. Wykonałem wtedy obowiązkowe badania lekarskie, ale nie wystąpiłem o przywrócenie prawa jazdy. Obecnie zamierzam starać się o ponowne przyznanie mi tych uprawnień. Próbuję ustalić, czy wykonane 10 lat temu badania lekarskie zachowały ważność. Czy jednak powinienem wykonać je ponownie?

Wydaje się, że tak. Ustawa o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2023 r. poz. 622 ze zm.) w art. 98a i kolejnych, ale i w wersji obowiązującej w 2013 r. (Dz. U. 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.), w której regulował to art. 99 i kolejne, jak również przepisy wykonawcze do tej ustawy wydane na podstawie art. 105 ust. 5, nie określają terminu ważności takich badań.

art. 75 tej ustawy wymienia się kilka przypadków, w których poddanie się badaniu lekarskiemu w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami jest obowiązkowe. W pkt 1 wskazuje się, że taki obowiązek ma każda osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnień do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub tramwajem. W pkt 4 natomiast, co pozostaje w związku z art. 98a ust. 1 pkt 1 ustawy, obowiązek ten nakłada się na kierującego motorowerem, pojazdem silnikowym lub tramwajem, jeżeli kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. W drugim przypadku, przeprowadzenie badań służy zweryfikowaniu zdolności danej osoby do kierowania pojazdami i możliwości przywrócenia tej osobie uprawnień po ich cofnięciu.

Zgodnie z art. 101 ust. 2 ustawy w wersji z 2013 r., osoba skierowana na badanie była obowiązana poddać się badaniu w terminie miesiąca oraz przedstawić staroście orzeczenie lekarskie w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o skierowaniu. Wedle aktualnie obowiązującego art. 101 ust. 2 ustawy, osoba obowiązana do odbycia rzeczonych badań ma obowiązek dostarczenia staroście odpowiedniego orzeczenia lekarskiego w terminie miesiąca od doręczenia jej informacji w tym przedmiocie.

Sama treść ustawy nie pozwala zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie Czytelnika. Jak wskazano, po upływie zakazu prowadzenia pojazdów nie wystąpił on o przywrócenie uprawnień, a obecnie zamierza ponownie starać się o ich przyznanie. W takiej sytuacji wykładnia systemowa i celowościowa rzeczonych przepisów skłaniają do wniosku, że w opisanym przypadku, zwłaszcza biorąc pod uwagę upływ czasu, badania te powinny zostać wykonane ponownie. Jak wskazał NSA w wyroku z dnia 23 lipca 2020 r., sygn. akt I OSK 3137/19: "Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego stanowi w przedmiotowym przypadku podstawowy kanon interpretacyjny".

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.