Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (580) z dnia 10.05.2023
Termin kolejnych badań okresowych po przebyciu badań kontrolnych
Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni. Po zakończeniu leczenia został skierowany na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy, który w orzeczeniu lekarskim wpisał późniejszą datę badania okresowego niż wskazana w orzeczeniu wydanym po badaniach okresowych. Z jaką datą pracownik powinien wykonać kolejne badanie okresowe?
Data następnego badania okresowego wpisana w zaświadczeniu wydanym w wyniku badań kontrolnych może przypadać później, niż wynika to z wcześniejszego zaświadczenia wystawionego w wyniku badania wstępnego lub okresowego. W takim przypadku termin kolejnych badań okresowych ulega przesunięciu odpowiednio do najnowszego zaświadczenia lekarskiego.
Zgodnie art. 229 § 4 K.p., pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.
Aktem prawnym regulującym zagadnienie pracowniczych badań profilaktycznych jest rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 607), dalej rozporządzenia.
Jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy związanych z badaniami profilaktycznymi jest wydanie skierowania, którego wzór określa załącznik nr 3a do rozporządzenia, a które powinno zawierać informacje identyfikujące pracownika, określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane, określenie stanowiska pracy, na jakim osoba ta ma być zatrudniona (w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy), opis warunków pracy uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy, z podaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
W oparciu o powyższe informacje lekarz medycyny pracy określa zakres i częstotliwość badania profilaktycznego, wykorzystując do tego celu "Wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników", stanowiące załącznik nr 1 do rozporządzenia, a także inne, szczegółowe akty prawne. Dlatego tak istotne jest szczegółowe scharakteryzowanie stanowiska pracy w skierowaniu na badania profilaktyczne.
Po przeprowadzonym badaniu, zgodnie z § 3 ust. 4 rozporządzenia, lekarz wydaje orzeczenie, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia osobie badanej oraz pracodawcy. W orzeczeniu tym lekarz uwzględnia okres jego ważności poprzez wprowadzenie zapisu z datą obowiązku wykonania następnego badania (tzw. okresowego). W sytuacjach określonych przepisami prawa (długotrwała niezdolność do pracy), a niekiedy także ze względu na zmianę stanu faktycznego (np. zgłoszenie pogorszenia stanu zdrowia) mogą także wystąpić badania śródokresowe.
Ważne: W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku (art. 229 § 2 zd. 2 K.p.). |
Zaświadczenie lekarskie wystawione po przeprowadzeniu badań kontrolnych (wykonywanych na podstawie skierowania zawierającego wszystkie wcześniej wymienione dane dotyczące pracy) może mieć dłuższy okres ważności niż uprzednio wyznaczone badanie okresowe. Wówczas dla pracodawcy ważny jest termin wynikający z ostatniego przeprowadzonego badania, w tym przypadku badania kontrolnego, a termin kolejnych badań okresowych ulega przesunięciu, zgodnie z najnowszym orzeczeniem lekarskim. Decyzję o tym podejmuje zawsze lekarz medycyny pracy przeprowadzający badanie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|