BHP, przepisy bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy
lupa
A A A

Świadczenia przysługujące pracownikowi z tytułu wypadku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 24 (2003) z dnia 23.03.2023

Wypadek w drodze a obliczanie podstawy chorobowego przy stawce godzinowej

Pracownik, którego zatrudniliśmy dnia 1 marca 2023 r., w dniu 6 marca 2023 r. w drodze z pracy do domu został potrącony przez samochód. Po wyjściu ze szpitala otrzymał zaświadczenie lekarskie na okres od 6 marca do 30 kwietnia 2023 r. Z przedłożonego przez niego świadectwa pracy z poprzedniej firmy, w której był zatrudniony w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 28 lutego 2023 r., wynika, iż pobierał zasiłek chorobowy w 2022 r. Czy w tej sytuacji od pierwszego dnia obecnej niezdolności do pracy (powstałej w wyniku wypadku w drodze z pracy) przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe? Jeśli tak, to jak obliczyć podstawę wymiaru tego świadczenia, biorąc pod uwagę, iż pracownik ma ustalone wynagrodzenie za pracę w stawce godzinowej?

Pracownik, o którym mowa w pytaniu, w pierwszej kolejności zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego i to w miesięcznej wysokości wynoszącej 100% podstawy wymiaru zasiłku. Jednak świadczenie to przysługuje mu dopiero od następnego dnia po zdarzeniu uznanym za wypadek w drodze z pracy do domu (przykład). Do wypadku doszło bowiem po zakończeniu pracy, a tym samym w dniu powstania niezdolności do pracy zachował on prawo do pełnego wynagrodzenia za pracę.

Powyższe wynika z faktu, iż:

  • za pierwsze 33 dni lub odpowiednio 14 dni niezdolności do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy, pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia,
  • to tzw. wynagrodzenie chorobowe:
    • nie przysługuje w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego, a zasiłek chorobowy nie przysługuje m.in. za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia,
    • oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Z uwagi na fakt, iż niezdolność do pracy pracownika powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru należnego mu świadczenia chorobowego stanowi wynagrodzenie, które osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy, ustalone na zasadach określonych w art. 37 ustawy zasiłkowej. Przykładowo, w przypadku gdy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, podstawę tę stanowi wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy.

Ponieważ wynagrodzenie określone w stawce godzinowej traktuje się jak wynagrodzenie stałe, co potwierdza organ rentowy w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, podstawę wymiaru świadczenia dla pracownika, o którym mowa w pytaniu, będzie stanowić kwota ustalona poprzez:

  • pomnożenie stawki godzinowej przez liczbę godzin, które pracownik miałby do przepracowania, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy, a następnie
  • pomniejszenie otrzymanej kwoty o wartość odpowiadającą 13,71% (przykład).

Przykład

Załóżmy, że pracownik, o którym mowa w pytaniu, nie ma ukończonych 50 lat, otrzymuje wynagrodzenie za pracę w wysokości 40 zł za godzinę i w marcu 2023 r., gdyby pracował pełny miesiąc, miałby do przepracowania 184 godziny.

Z tytułu obecnej niezdolności do pracy, potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim wystawionym mu na okres od 6 marca do 30 kwietnia 2023 r., biorąc pod uwagę fakt, iż za dzień 6 marca 2023 r. otrzyma pełne wynagrodzenie za pracę, przysługuje mu odpowiednio za okres:

- od 7 marca do 8 kwietnia 2023 r., tj. za okres pierwszych 33 dni - wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku,
- od 9 do 30 kwietnia 2023 r. - zasiłek chorobowy, także w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku (art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy zasiłkowej).

Wspomniana podstawa zasiłku wynosi 6.350,94 zł, zgodnie z wyliczeniem:

- 184 godz. × 40 zł/godz. = 7.360 zł,
- 7.360 zł × 13,71% = 1.009,06 zł,
- 7.360 zł - 1.009,06 zł = 6.350,94 zł.
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PrawoPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.