Niezdolność do pracy po kilku dniach od wypadku
W dniu 1 marca 2023 r. bezpośrednio po rozpoczęciu pracy jeden z wieloletnich pracowników uległ wypadkowi. Nie było wątpliwości, że był to wypadek przy pracy. Pracownik pracował jednak do końca dnia, a ponadto przyszedł do pracy jeszcze w dniach 2 i 3 marca 2023 r. Stan ten zmienił się po weekendzie. Od 6 marca 2023 r. pracownik jest niezdolny do pracy, co potwierdził wystawionym e-ZLA. Czy wobec takiego stanu faktycznego mogę podjąć wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego?
NIE. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Przysługuje on niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu, a więc od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Nie jest on jednak należny za wskazane okresy niezdolności do pracy, za które ubezpieczony na podstawie odrębnych przepisów zachowuje prawo do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia przysługującego za czas niezdolności do pracy (art. 6 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ustawy wypadkowej).
Nabycie prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego wyklucza prawo pracownika do wynagrodzenia chorobowego nawet, jeżeli w danym roku kalendarzowym nie został wykorzystany okres wypłaty należnego wynagrodzenia chorobowego.
Prawo do każdego ze świadczeń należy odpowiednio udokumentować. Jeżeli przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy, zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego wypłaca się na podstawie odpowiedniego dokumentu stwierdzającego wypadek przy pracy, a więc w przypadku pracownika na podstawie protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy oraz odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego stan niezdolności do pracy.
Ze stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu wynika co prawda, że Czytelnik dysponuje wskazanymi dokumentami, jednak byłyby one wystarczające, gdyby pracownik stał się niezdolny do pracy już od dnia zdarzenia. Natomiast gdy niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw zaistniałych w stanie zdrowia w związku z wcześniej stwierdzonym wypadkiem przy pracy, związek tej niezdolności do pracy z wypadkiem przy pracy powinien zostać stwierdzony przez lekarza zaświadczeniem lekarskim wystawionym na zwykłym druku.
Stanowisko takie przedstawia organ rentowy, udostępniając je w komentarzu do ustawy wypadkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl. Dopiero zatem dostarczenie przez pracownika tego dokumentu pozwoli Czytelnikowi na wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. W przeciwnym razie pracownik będzie miał prawo do wynagrodzenia chorobowego i/lub zasiłku chorobowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawoPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|