BHP, przepisy bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy
lupa
A A A

Ustalanie prawa do świadczeń po wypadku przy pracy - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 29 (1486) z dnia 9.04.2018

Nieterminowe dostarczenie ZUS ZLA a świadczenie wypadkowe

Pracownik, który w wyniku wypadku przy pracy stał się niezdolny do pracy, kolejne już zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA dostarczył do zakładu pracy po upływie 7 dni od daty jego wystawienia. Czy w tej sytuacji należny pracownikowi zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego powinien ulec zmniejszeniu?

TAK. Do zaświadczeń lekarskich sporządzanych na formularzu ZUS ZLA w dalszym ciągu ma zastosowanie art. 62 ustawy zasiłkowej, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2015 r. Oznacza to, że powinno być ono dostarczone odpowiednio płatnikowi składek (pracodawcy) lub ZUS nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Przekroczenie tego terminu skutkuje obniżeniem o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.

Za datę otrzymania zaświadczenia lekarskiego z reguły przyjmuje się datę jego wystawienia przez lekarza.

Dotyczy to zasiłku chorobowego wypłacanego zarówno z ubezpieczenia chorobowego, jak i wypadkowego. Zgodnie bowiem z art. 7 ustawy wypadkowej, przy ustalaniu prawa m.in. do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, podstawy wymiaru zasiłku i jego wysokości, a także przy jego wypłacie, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy zasiłkowej, z uwzględnieniem przepisów ustawy wypadkowej. Ponadto ZUS w swoim komentarzu do ustawy wypadkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, precyzuje, iż do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego mają zastosowanie zasady obniżania wysokości zasiłku o 25% z tytułu dostarczenia zaświadczenia lekarskiego po upływie 7 dni od daty jego otrzymania.

Jeśli zatem, tak jak w przypadku opisanym w pytaniu, niezdolność do pracy, spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, została potwierdzona zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA, dostarczonym przez ubezpieczonego odpowiednio do płatnika składek lub ZUS po upływie 7 dni od daty jego wystawienia, należny zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego ulega stosownemu zmniejszeniu.

Warto dodać, że przedstawione zasady dotyczące obniżenia zasiłku chorobowego o 25% nie mają zastosowania do dostarczonego przez ubezpieczonego:

  • wydruku zaświadczenia lekarskiego wystawionego w formie dokumentu elektronicznego, tzw. e-ZLA oraz
     
  • zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego.
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.