BHP, przepisy bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy
lupa
A A A

Ustalanie prawa do świadczeń po wypadku przy pracy - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 29 (1486) z dnia 9.04.2018

Wypadek podczas wykonywania pracy w ramach umowy zlecenia

Pracownica zatrudniona na umowę o pracę świadczy jednocześnie w naszej firmie pracę na podstawie umowy zlecenia. W trakcie wykonywania tej pracy zleconej uległa wypadkowi i z tego tytułu przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim. Czy w tej sytuacji przysługuje jej zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego?

TAK, jednak pod warunkiem że wypadek, któremu uległa pracownica, został uznany za wypadek przy pracy.

Jeżeli przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy lub choroba zawodowa, a zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne należne są z więcej niż jednego tytułu, to świadczenia na zasadach określonych ustawą wypadkową, przysługują z każdego z tych tytułów. Oznacza to, że z każdego tytułu ubezpieczonemu przysługują świadczenia finansowane z ubezpieczenia wypadkowego, w tym m.in. zasiłek chorobowy:

  • nawet jeśli ubezpieczony będący pracownikiem nie wykorzystał okresu 33 dni albo odpowiednio 14 dni wypłaty wynagrodzenia, określonego w art. 92 Kodeksu pracy, 
     
  • bez wymaganego okresu wyczekiwania, 
     
  • w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Stanowi o tym art. 8-9 ustawy wypadkowej. Jednocześnie ustawodawca zaznaczył (w art. 7 ustawy wypadkowej), że przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, podstawy jego wymiaru i wysokości świadczenia, a także przy jego wypłacie, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy zasiłkowej, z uwzględnieniem przepisów ustawy wypadkowej.

Pracownicy, która ma zawartą umowę zlecenia z własnym pracodawcą, będzie jednak przysługiwał wyłącznie jeden zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Z tym że w trakcie trwania umowy zlecenia, w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego zostanie uwzględnione zarówno wynagrodzenie uzyskane przez pracownicę z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę, jak i wynagrodzenie wypłacone za pracę wykonywaną przez nią w ramach umowy zlecenia.


Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.


Do wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia albo umowy o dzieło, zawartej z pracodawcą, z którym osoba wykonująca umowę pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, ma bowiem zastosowanie zasada dotycząca składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu. Takie stanowisko prezentuje ZUS w komentarzu do ustawy zasiłkowej dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl.

Jeśli zatem w czasie trwania niezdolności do pracy zakończy się okres, na jaki zawarta była z pracownicą umowa zlecenia, z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, należnego za okres po zakończeniu umowy zlecenia konieczne będzie wyłączenie wynagrodzenia uzyskanego z tytułu umowy zlecenia. Tak wynika z art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej.

Warto dodać, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się wynagrodzenie z tytułu kolejnych umów:

  • trwających bez przerwy albo 
     
  • gdy przerwa między umowami przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, lub też 
     
  • gdy umowy zawierane są na nakładające się okresy.

Ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe z tytułu umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą

Jeżeli pracownik ma dodatkowo zawartą umowę zlecenia z własnym pracodawcą, to z tytułu jej wykonywania podlega ubezpieczeniom w ZUS na zasadach obowiązujących osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Obligatoryjne są więc dla niego ubezpieczenia społeczne wszystkich ryzyk (tj. emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe). Taki też charakter ma dla niego ubezpieczenie zdrowotne.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.