BHP, przepisy bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy
lupa
A A A

Badania lekarskie pracowników - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 30 (1487) z dnia 12.04.2018

Badania kontrolne chorego pracownika

Mamy podpisaną umowę z siecią przychodni, w ramach której pracownicy objęci są opieką lekarską, w tym wykonują badania profilaktyczne. Pracownik długotrwale niezdolny do pracy z powodu choroby ma wyznaczoną wizytę kontrolną u lekarza-specjalisty w ostatnim dniu zwolnienia. Czy możemy zobowiązać go do jednoczesnego wykonania profilaktycznych badań kontrolnych?

NIE. Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni, podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Badania profilaktyczne okresowe, czy kontrolne, w miarę możliwości powinny być przeprowadzane w godzinach pracy (art. 229 § 3 K.p.). W takim przypadku pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Sytuacja, w której badania są przeprowadzane poza godzinami pracy powinna być ostatecznością wynikającą np. z braku zbieżności godzin pracy zakładu pracy z godzinami funkcjonowania placówki medycyny pracy.

Czasowa niezdolność do pracy z powodu choroby w okresie wskazanym w treści zwolnienia lekarskiego powoduje, że pracodawca nie powinien w tym czasie (nawet w ostatnim dniu), zobowiązywać pracownika do wykonania badań kontrolnych. Nie ma przy tym znaczenia, że pracownik ma wyznaczoną wizytę kontrolą w przychodni i mógłby wykonać profilaktyczne badania kontrolne "przy okazji". Dopuszczalność w wyjątkowych przypadkach przeprowadzania badań profilaktycznych poza czasem pracy może powodować kontrowersje na gruncie terminu kierowania pracownika na badania kontrolne. W interesie pracodawcy byłaby sytuacja, w której pracownik stawi się do pracy przed rozpoczęciem dniówki roboczej po okresie nieobecności z orzeczeniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy, wydanym w ramach badań kontrolnych. Wiązałoby się to jednak z koniecznością przekazania pracownikowi w trakcie zwolnienia lekarskiego skierowania na te badania z jednoczesnym zobowiązaniem ich realizacji w ostatnim dniu orzeczonej niezdolności do pracy - np. przy okazji wizyty kontrolnej w przychodni.

Nawet, gdyby pracodawca przekazał pracownikowi skierowanie na badania kontrolne podczas jego nieobecności w pracy z powodu choroby, to zobowiązanie do wykonania badań przed końcem zwolnienia należy uznać za działanie niedopuszczalne. Nie ma przy tym znaczenia, że badania byłyby przeprowadzone przy okazji prywatnej wizyty pracownika w placówce medycznej.

Przekazanie skierowania na badanie kontrolne, jak i zobowiązanie pracownika do ich przeprowadzenia stanowią polecenie pracodawcy związane z pracą. Wiążące polecenia dotyczące pracy mogą być wydawane i egzekwowane wyłącznie wówczas, gdy nie zachodzą okoliczności usprawiedliwiające nieobecność pracownika w pracy.

W trakcie orzeczonej niezdolności do pracy pracownik powinien podporządkować się zaleceniom lekarskim, a jednym z nich może być konieczność zgłoszenia się do kontroli ostatniego dnia orzeczonej niezdolności do pracy. Przeprowadzenie badań kontrolnych nie mieści się w zakresie zaleceń lekarskich, które są dla pracownika wiążące przez cały okres zwolnienia lekarskiego.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

sierpień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.